استقبال شهردار تهران از پیشنهاد سرپرست واحد فرشچیان

استفاده از نگاره های نسخه خطی اثر خمسه نظامی در سازمان زیباسازی شهرداری تهران
۰۱ تیر ۱۳۹۹ | ۱۴:۴۷ کد : ۱۰۴ هنری بین الملل عمومی
تعداد بازدید:۱۴۱
استقبال شهردار تهران از پیشنهاد سرپرست واحد فرشچیان

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد هنرهای اسلامی- ایرانی استاد فرشچیان، دبیر علمی همایش «خمسه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی در هنر» گفت: از ابتدا قرار بود این همایش از رویدادی هنری و فرهنگی به سمت رویدادی علمی حرکت کند.

بهمن نامورمطلق با ارائه گزارشی از همایش خمسه‌نگاری افزود: در این مقالات رویکردهای متفاوتی به خمسه نظامی تحلیل و بررسی شد؛ مواردی از قبیل اسطوره شناسی، نشانه‌شناسی، هرمنوتیک و آیکونولوژی که همگی به ما اطلاعاتی تازه می‌دهند. می‌توان گفت که این مقالات بینارشته‌ای، مطمئناً بعد از چاپ نگاهی تازه به این اثر به ما خواهند داد. یکی از کارهای خوب ما همزمان با برگزاری این همایش این بود که با همه دانشگاه‌های هنر کشور تعامل داشتیم و این مراکز ما را همراهی کردند.

وی با اشاره به اهمیت انتشار چنین آثاری اضافه کرد: اگر در پیشینه خود کندوکاو کنیم، متوجه می‌شویم که با این آثار ارزشمند می‌توانیم هویت‌مان را بازشناسی و زیبایی‌شناسی‌مان را احیا کنیم. تکثیر این زیبایی‌شناسی را می‌توان در آثار اخیر به‌وضوح دید که با مبانی فکری امروز هم مناسبت دارد. ما باید از منابعی که داریم در جهت آموزش هنر استفاده کنیم، با این وصف، ما از یک مجسمه شهری رونمایی نمی‌کنیم، بلکه گفتمانی را بازتولید می‌کنیم. این یک جشن محسوب می‌شود؛ چراکه تا پیش از این، دانش ما از این اثر کم بوده است. اکنون با در دست داشتنش، می‌توانیم بگوییم که بازگشت یک اسیر را جشن گرفته‌ایم.

نخستین ویژگی این اثر فاخربودن آن است. البته که باید به برهه تاریخی این اثر دقت کرد. این اثر در زمانی نقش بسته که می‌توان گفت بهترین خمسه، بهترین شاهنامه و بهترین مرقعات در آن زمان به نقش درآمده‌اند. نکته دیگر، جامع‌بودن این اثر است زیرا از همه مکاتب از جمله مکتب تبریز، بخارا و هرات به‌زیبایی و بی هیچ‌گونه تنگ‌نظری استفاده شده است. این نسخه دایره‌المعارفی از تشعیر است و ما در این اثر، تجربیات درزمانی و هم‌زمانی را با هم مشاهده می‌کنیم. انگار نظامی همه گونه‌های هنری را یک‌جا جمع کرده و در یک مجموعه جای داده است.

وی به معراج‌نامه‌ها اشاره کرد و افزود: معراج‌نامه در آثار نظامی به‌نوعی الهام‌نامه است و زمانی آن را به خدمت می‌گیرد که گویی اشعار می‌خواهند پرواز کنند، این مورد در تغزل‌نگاری هم بارز است. به‌راستی نظامی یک حکیم است و رابطه‌های تصاویر و نگارگری در شکارنگاری‌ها و پندنگاری‌های این اثر، بی‌نظیر است. امیدواریم که با همت مسئولان بتوانیم این راه را ادامه دهیم، زیرا هنرجویان ما تشنه این آثارند و ما نمی‌توانیم بی اینکه این آثار را در اختیارشان قرار بدهیم، از آن‌ها انتظار درک زیبایی‌شناسی آثار فاخرمان را داشته باشیم.

خمسه شاه طهماسبی، حاصل مدیریت کارآمد فرهنگی است

پیروز حناچی، شهردار تهران، در این مراسم، از پیشنهاد بهمن نامور مطلق، درباره استفاده از نگاره های این نسخه خطی در سازمان زیباسازی شهرداری تهران استقبال کرد و خطاب به رئیس این سازمان گفت: می‌توان برای این کار برنامه‌ریزی کرد که باعث ذوق مردم شهر و تهییج قریحه هنری آنها می‌شود که یادآور پیشینه تاریخی خواهد بود و برای شهروندان مفید است.

 

/ ‏*‬ انتهای پیام * /

کلید واژه ها: دکتر بهمن نامورمطلق بهمن نامورمطلق بهمن نامور مطلق دکتر بهمن نامور مطلق رونمایی از اثر خمسه نظامی خمسه نظامی حناچی شهردار تهران در مراسم رونمایی از اثر خمسه نظامی نگاره های نسخه خطی اثر خمسه نظامی دانشگاه استاد فرشچیان دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان دانشگاه فرشچیان استاد فرشچیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد (ویژه) هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان واحد (ویژه) هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد استاد فرشچیان ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد (ویژه) هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان ریاست واحد استاد فرشچیان ریاست واحد ویژه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان fiiau fiiau.iau.ac.ir fiiau.ac.ir fiiau.iau.ir