بازدید دکتر حسن بلخاری از کارگاه نقاشی در رثای سیمرغ تجلی

۲۴ دی ۱۳۹۹ | ۱۳:۵۵ کد : ۱۸۱ هنری بین الملل عمومی فرهنگی
تعداد بازدید:۲۰
بازدید دکتر حسن بلخاری از کارگاه نقاشی در رثای سیمرغ تجلی

عضو شورای سیاست گذاری راهبردی واحد دانشگاهی هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان، دکترحسن بلخاری، در بازدید از کارگاه نقاشی «در رثای سیمرغ تجلی» عنوان کرد: در این اثر، روح سه هزار سالة تاریخ سلحشوری ملت ایران تا به اکنون را، به‌ویژه در دورة معاصر و قهرمانانی چون سردار سلیمانی می‌شود دید.

به گزارش روابط عمومی واحد دانشگاهی استاد فرشچیان، حسن بلخاری، از کارگاه نقاشی «در رثای سیمرغ تجلی» که به مناسبت شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی برپا شده بود، روز شنبه ۲۰ دی‌ماه ۱۳۹۹ بازدید کرد. در این بازدید که علیرضا اسماعیلی، سرپرست فرهنگستان هنر نیز حضور داشت،

در این بازدید، حبیب‌الله صادقی، استاد دانشگاه استاد فرشچیان و عضو پیوسته و رئیس گروه تخصصی هنرهای تجسمی فرهنگستان هنر، شرح مبسوطی پیرامون چگونگی خلق این اثر، برای بازدیدکنندگان ارائه کرد.

وی این اثر را روح سه هزار ساله تاریخ سلحشوری نامید و افزود: در این اثر، روح سه هزار سالة تاریخ سلحشوری ملت ایران تا به اکنون را، به‌ویژه در دورة معاصر و قهرمانانی چون سردار سلیمانی می‌شود دید. از این لحاظ واقعاً اثری بی‌نظیر است. جای این آثار، موزة قلبِ ملت ایران است. من اینجا واژة موزه را به‌خاطر مسئله مکانی و جغرافیایی‌اش استفاده نمی‌کنم. موزه جایی است که خاطرة ملت‌ها حفظ می‌شود و این ویژگیِ مکانی موزه است. ما همه در درونمان یک موزه داریم. جایی داریم که خاطره‌هایمان و آنچه که برایمان مقدس و مهم است را در درون آن نگه می‌داریم. من جای این اثر و اینگونه آثار را، در قلب ملت ایران و قلب فرهنگ ایران می‌دانم. این یک اثر صرفاً فرمالیته نیست که بخواهد یک فرمی را به رخ بکشد. این تاریخ هویت ما و تاریخ سلحشوری ماست.

دکتر بلخاری افزود: نکته‌ای به شدت ضروری است، ادامة این کارها توسط کسانی است که این اعتقاد را دارند. ایشان اعتقادش را بر بنیاد آنچه که تاریخ به ما یادآور شده است، به‌ویژه تاریخ معاصر و سلحشور‌هایی امثال سردار سلیمانی به تصویر درآورده است. کسانی که در این قلمرو، عاشقی می‌کنند و اعتقاد دارند، باید وارد این عرصه شوند. این کار باید نهضت هنری باشد. که به‌نحوی، تأثیر ردپای فرهنگ ایرانی را از گذشته و پس از آن، از حال برای آینده ارائه دهد. این اثر یکی از موارد نابی است که یک پرورش‌یافته انقلاب، یعنی آقای صادقی با آن اعتقادش به تصویر می‌کشد و من این اثر را، یکی از آثار برجستة مکتب هنر انقلاب اسلامی می‌دانم. هیچ تردیدی در آن نیست؛ این اثر در موزة انقلاب اسلامی ایران، اثری بسیار برجسته است.

/ ‏*‬ انتهای پیام * / ‏

کلید واژه ها: بازدید دکتر حسن بلخاری از کارگاه نقاشی در رثای سیمرغ تجلی