ثبت استاد محمود فرشچیان به عنوان گنجینه زنده بشری در یونسکو

استاد محمود فرشچیان در فهرست گنجینه‌های زنده بشری ثبت شد

۰۵ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۷:۵۴ کد : ۴ بین الملل
تعداد بازدید:۱۲۲
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، بهمن نامور مطلق از همکاری دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای ثبت ملی و جهانی هنرهای اصیل ایرانی خبر داد و گفت: کشورهای ترکیه و آذربایجان درصدد ثبت هنر نگارگری به نام کشور خودشان بودند که با تمهیدات اندیشیده شده از سوی جمهوری اسلامی ایران این اقدام کشورهای همسایه متوقف شد.
استاد محمود فرشچیان در فهرست گنجینه‌های زنده بشری ثبت شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، بهمن نامور مطلق از همکاری دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای ثبت ملی و جهانی هنرهای اصیل ایرانی خبر داد و گفت: کشورهای ترکیه و آذربایجان درصدد ثبت هنر نگارگری به نام کشور خودشان بودند که با تمهیدات اندیشیده شده از سوی جمهوری اسلامی ایران این اقدام کشورهای همسایه متوقف شد.

سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان با بیان اینکه هنر نگارگری ایران با قدمت بیش از چهار قرن در کمیته ثبت ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسید، ادامه داد: با توجه به اهمیت این موضوع و وجود اسناد و مدارک متقن از پیشینه هنر نگارگری در ایران، روزهای اخیر در اقدامی مشترک از سوی سازمان میراث فرهنگی، کمیته ملی یونسکو و دانشگاه استاد فرشچیان، هنر نگارگری به ثبت ملی رسید.

وی با تأکید بر اینکه این اقدام، ثبت جهانی هنر نگارگری در فهرست جهانی یونسکو را تسریع می‌بخشد، اظهار کرد: علاوه بر این اقدام، برای آنکه نشان دهیم هنر نگارگری همچنان در ایران زنده و پویاست و فقط به گذشته تعلق ندارد، در اسناد خود ثابت کردیم که ایران علاوه بر نقاشی از هنرنگارگری در صنایع دستی، قلم‌کاری، نساجی، فرش‌بافی و... نیز استفاده کرده است.

نامور مطلق افزود: برای اثبات این موضوع استاد محمود فرشچیان به عنوان یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین نگارگران معاصر در فهرست گنجینه‌های زنده بشری و حاملان میراث فرهنگی ثبت شد و این اقدام اولین ثبت ملی یک نگارگر در این فهرست است که با بازتاب جهانی در عرصه جهانی نیز کمک خواهد کرد تا بتوانیم از هنر مینیاتوری ایرانی نیز دفاع بهتری داشته باشیم.


نظر شما :