گلایه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی

انتقاد دکتر خسروپناه از مقاومت‌ها در صدور مجوز رشته‌های دانشگاه استاد فرشچیان

نظام استاد-شاگردی و ایجاد رشته خوشنویسی
۰۹ دی ۱۳۹۸ | ۱۸:۰۹ کد : ۴۱ عمومی
تعداد بازدید:۲۲۵
متأسفانه ایجاد رشته‌های جدید بومی در دانشگاه آزاد اسلامی با مشکل مواجه می‌شود. به عنوان نمونه برای راه‌اندازی رشته خوشنویسی و نظام استاد شاگردی در دانشگاه استاد فرشچیان با مخالفت‌هایی مواجه شدیم که این موضوع ایجاب می‌کند که دانشگاه آزاد اسلامی یک شورای گسترش مستقل برای اجرای برنامه‌های خود داشته باشد.
انتقاد دکتر خسروپناه از مقاومت‌ها در صدور مجوز رشته‌های دانشگاه استاد فرشچیان

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه رئیس گروه مطالعات راهبردی «آموزش و پژوهش (علوم انسانی و هنر)»، در نخستین جلسه هم اندیشی برنامه پنج ساله هفتم دانشگاه آزاد اسلامی به اهم فعالیت‌های این گروه اشاره کرد و گفت: تاکنون ۶ جلسه در این خصوص برگزار شده که دغدغه اصلی اعضای این گروه، تعالی علوم انسانی و هنر است و موضوعات جلسه با محوریت مرجعیت علمی دنبال می‌شود.

دکتر خسروپناه، معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه علی‌رغم تلاش‌های صورت‌گرفته در دانشگاه آزاد اسلامی طی سال‌های گذشته، این دانشگاه تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله دارد، تصریح کرد: به منظور اجرای سند دانشگاه اسلامی، معاونت علوم انسانی و هنر و گروه مطالعات راهبردی این حوزه، تعالی علوم انسانی و هنر را در ۴ حوزه «تعالی استادان از طریق توانمندسازی»، «تعالی دروس از طریق تعریف کتب درسی و مرجع»، «تعالی برنامه‌های آموزشی با تأسیس دانشکده‌های موضوع محور و «تعالی در برنامه‌های پژوهشی از طریق تقویت مجلات علمی» پیگیری می‌کند.

وی در ادامه تأکید کرد: اگر قرار باشد در حوزه علوم انسانی و هنر به مرجعیت علمی برسیم، باید تعالی در این چهار حوزه را با ایجاد روحیه علمی در اساتید و حمایت از اساتید پژوهشگر مد نظر قرار دهیم. نکته قابل تأمل در حوزه علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی این است که از بین ۱۰ هزار عضو هیأت علمی این حوزه، تنها ۴۷۰ نفر مرتبه علمی استاد تمام یا دانشیار دارند. این موضوع ایجاب می‌کند که دانشگاه آزاد اسلامی حداقل دارای ۲ هیأت ممیزه مستقل برای گروه «علوم انسانی و هنر» و «علوم، مهندسی و کشاورزی» باشد.

حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه با اشاره به لزوم راه‌اندازی شورای گسترش مستقل در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: متأسفانه ایجاد رشته‌های جدید بومی در دانشگاه آزاد اسلامی با مشکل مواجه می‌شود. به عنوان نمونه برای راه‌اندازی رشته خوشنویسی و نظام استاد شاگردی در دانشگاه استاد فرشچیان با مخالفت‌هایی مواجه شدیم که این موضوع ایجاب می‌کند که دانشگاه آزاد اسلامی یک شورای گسترش مستقل برای اجرای برنامه‌های خود داشته باشد.

کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاه استاد فرشچیان رشته های هنری وزرات علوم، تحقیقات و فناوری شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم شورای عالی گسترش دانشگاه آزاد اسلامی حجت الاسلام دکتر خسروپناه عبدالحسین خسروپناه دکتر عبدالحسین خسروپناه نظام استاد-شاگردی خوشنویسی رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان