هفت شهر عشق هشته، به سوی معبود شتافته

تسلیت درگذشت استاد محمدقاسم اخویان

استاد پیشکسوت آجرتراش و تیشه دار زبردست
۲۳ دی ۱۳۹۸ | ۰۹:۴۶ کد : ۴۵ هنری عمومی
تعداد بازدید:۳۰۷
درگذشت استاد محمدقاسم اخویان، هنرمند پیشکسوت آجرتراشی را به عموم ملت ایران، جامعه هنری به ویژه تیشه‌داران و خانواده محترم ایشان تسلیت و تعزیت عرض می‌نماییم.
تسلیت درگذشت استاد محمدقاسم اخویان

استاد محمدقاسم اَخَویان متولد سال ۱۳۰۵ در نیشابور و از هنرمندان ایرانی در هنرهای تجسمی و استاد پیشکسوت معماری سنتی منطقه خراسان بود. اخویان جز معدود استادان تیشه‌داری در ایران به‌شمار می‌رفت. مشهورترین اثر او ستون‌های آجرین ورودی بلوار خیام در نزدیکی آرامگاه خیام در شهر نیشابور است. او در کنگره جهانی عطار از شاهکار خود که آجرکاری هفت شهر عشق و سیمرغ بود رونمایی کرد. بیشتر بناها و آرامگاه‌های نیشابور آثاری به جا مانده از نقش هنر وی در آن دیده می‌شود. اخویان در رشته‌های آجرتراشی، قلم‌زنی، آسیاب‌سازی، گنبدسازی، مرمت، آهنگری، پنجره‌سازی فعال بوده‌است. در اولین کاوش‌های باستان‌شناسی منطقه تاریخی نیشابور، وی برای اولین‌بار طرح استفاده از طرح‌های آثار مکشوفه از نیشابور قدیم را بر روی آجر مطرح و اجرا کرد. تکنیک ویژه او فی‌البداهه کار کردن در هنرهای سنتی بدون پیش‌فرضی در ذهن و بعد از یک تمرکز خاص، آنچه در خیال دارد را به ظهور می‌رساند.

دانشگاه استاد فرشچیان، این ضایعه را به ملت ایران، جامعه هنری، علاقمندان وی، به ویژه تیشه‌داران و خانواد محترم آن عزیز سفر کرده تسلیت و تعزیت عرض می‌نماید.

کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاه استاد فرشچیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان تسلیت پیام تسلیت درگذشت محمدقاسم اخویان هنرمندان هنرمند پیشکسوت پیشکسوتان تیشه دار تیشه داران آجرتراش هنرهای سنتی هنرهای تجسمی پیکره تراشی