به مناسبت یکصدمین روز شهادت حاج قاسم سلیمانی؛

سرو بلند انقلاب رویدادی برای بازنشر فرهنگ شهادت

۲۶ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۴:۵۸ کد : ۷۸ هنری پژوهش عمومی
تعداد بازدید:۳۱۸
سرو بلند انقلاب رویدادی برای بازنشر فرهنگ شهادت

یکی از رویدادهای فرهنگی هنری اواخر سال ۱۳۹۸، برگزاری کارگاه و نمایشگاه سرو بلند انقلاب اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد هنرهای سنتی استاد فرشچیان بود. در این برنامه جمعی از هنرمندان جوان و پیشکسوت طی روزهای ۱۷ و ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۸ مجموعه ای آثار نقاشی، خوشنویسی و نگارگری را با محوریت زندگی و شخصیت سردار شهید اسلام حاج قاسم سلیمانی خلق کردند و امکانی بوجود آوردند تا علاقمندان به این سردار شهید به صورت تعاملی و از نزدیک روند خلق این آثار را در محل این واحد دانشگاهی مشاهده کنند. اتفاقی که با استقبال هنرمندان و علاقمندان روبرو شد و تبدیل به جریانی اثرگذار در فضای افکار عمومی جامعه گردید. نمایشگاه این مجموعه اثر نیز روز شنبه ۲۶ بهمن ماه به مدت یک هفته در محل موزه هنرهای معاصر فلسطین برگزار گردید و میزبان علاقمندان زیادی بود. در مدت زمان برگزاری این نمایشگاه تحلیل گران هنر و پژوهشگران به بازدید این آثار پرداختند و به عنوان یک موضوع روز محور برخی مباحث دانشگاهی قرار گرفت.

 

این رویداد دارای ویژگی ها و ظرفیت های فرهنگی و هنری زیادی است و از جنبه های مختلفی می توان به آن پرداخت. چراکه هم از نظر اجتماعی و فرهنگی منعکس کننده بخشی از نگرش های رایج در جامعه است و هم از نظر هنری یک کنش جمعی از سوی هنرمندان جوان و پیشکسوت به شمار می رود و در سطوح مختلف توانست افکار عمومی جامعه را درگیر خود سازد.

 

خصلت های تعاملی رویداد سرو بلند انقلاب اسلامی امکانی فراهم آورد تا در یک زمان و مکان واحد جمعی از هنرمندان و مخاطبان آنها به منظور هدفی معین در کنار همدیگر قرار بگیرند و به بحث و تبادل نظر در خصوص مفاهیمی واحد بپردازند. زندگی و شخصیت سردار شهید اسلام حاج قاسم سلیمانی و شهادت مظلومانه ایشان، در کنار تاثیرات عاطفی فراوانی که بر افکار عمومی جامعه ما به جای گذاشت، و تبدیل به محور مهمی برای تفکر و اندیشه ورزی شهروندان گردید.

 

حال چنین موضوعی وقتی در قالب آثار هنری تجلی پیدا کند به واسطه جذابیت های ذاتی هنر و آثار هنری زمینه تعامل و اندیشه ورزی آن توسعه پیدا می کند. در رویداد سرو بلند انقلاب اسلامی هنرمندان و مخاطبان این فرصت برایشان مهیا شد تا متاثر از واقعه شهادت این سردار بزرگ، به تبادل نظر و گفتگو بپردازند و معانی و برداشت های خود را از این اتفاق مطرح سازند. تعامل بوجود آمده در خصوص این رویداد تنها محدود به حضور در نمایشگاه و کارگاه خلق آثار هنری نبوده و به واسطه انعکاس اخبار و گزارش های آن در فضای رسانه ای کشور، در سطحی کلان تر افکار عمومی جامعه را نیز درگیر ساخت و تبدیل به موضوعی برای گفتگو میان اغلب افرادی شد که خبر برگزاری این نمایشگاه را از طریق رسانه های جمعی شنیده بودند.

 

در واقع برگزاری این رویداد هنری در چهلمین روز شهادت حاج قاسم بار دیگر به بازتولید هنری معانی و مفاهیم مرتبط با فرهنگ شهادت، ایثار و مقاومت در جامعه شد و زمینه ارزنده ای برای آشنایی و ارتباط نسل های جدید با این مفاهیم ایجاد کرد. مقوله ای که این بار به واسطه ذات تعاملی و رسانه ای بودن آثار هنری، بگونه ای متفاوت مخاطبان خود را تحت تاثیر قرار داد.

 

بدیهی است که پرداختن به همه وجوه این رویداد فرهنگی هنری، کاری است که مستلزم بررسی و تحلیل های فراوان است و در این مجال کوتاه نخواهد گنجید. اما به مناسبت یکصدمین روز شهادت حاج قاسم سلیمانی در این نوشتار به برخی از وجود این نمایشگاه پرداخته شد و مسلماً بررسی همه ابعاد چنین رویدادهایی کار مفصلی است و باید با تحلیل و بررسی تبدیل به متن هایی شوند تا از رهگذر آنها به مرور همه افراد، با این رویداد هنری آشنا گردند.

کلید واژه ها: سرو بلند انقلاب اسلامی سرو بلند انقلاب رویدادی برای بازنشر فرهنگ شهادت فرهنگ شهادت سردار شهید سپهبد سلیمانی سردار قاسم سلیمانی سردار سلیمانی سردار دلها فرشچیان دانشگاه استاد فرشچیان دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان دانشگاه فرشچیان استاد فرشچیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد (ویژه) هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان واحد (ویژه) هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان دانشگاه آزاد اسلامی fiiau fiiau.iau.ac.ir fiiau.ac.ir fiiau.iau.ir https://fiiau.iau.ac.ir/fa/news/78