به مناسبت روز بزرگداشت سعدی

سعدیا چون تو کجا نادره گفتاری هست…

یکم اردیبهشت روز بزرگداشت شیخِ اجلّ سعدی شیرازی، استاد سخن و شاعر بزرگ ایران گرامی باد.
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۱:۲۸ کد : ۸۰ هنری عمومی
تعداد بازدید:۲۱۲
سعدیا چون تو کجا نادره گفتاری هست…

بی تردید درخشش نام ایران و شهرت ادبیات فارسی متاثر از تلاش ها و تالیفات بزرگانی مانند سعدی است. تاثیر وی بر زبان و ادبیات فارسی حقیقتی انکار ناپذیر است و شعر او عرصه ارزنده برای تجلی مفاهیم اصیلی چون صلح، عشق و دوستی در میان همه انسان هاست. حکمت و خرد عملی ارائه شده در آثار سعدی همواره در مسیر تکریم اخلاقیات و انسانیت بوده و این شاعر بزرگ با بیان مفاهیم غنی انسانی و الهی در آثارش سهم زیادی در آموزش و انتقال این معانی به نسل های بعد از خود داشته است.

اندیشه و آثار این شاعر بزرگ تنها محدود به زبان فارسی نبوده و بشریت را مخاطب خود قرار داده و انسان ها را به نوع دوستی و محبت نسبت به همدیگر دعوت کرده است. سعدی اولین شاعر ایرانی است که مکتوبات و آثارش به یک زبان اروپایی ترجمه شد و از قرن ۱۷ میلادی آثار وی به فرانسوی، انگلیسی، لاتین و آلمانی برگردانده شد و بدین ترتیب جهانبینی و اندیشه سعدی راه خود را به جهان و فرهنگ غرب باز کرد. تاثیری که تا به امروز همچنان مصداق های آن را در ادبیات غرب می توان دید.

در برهه زمانی فعلی سراسر دنیا درگیر پاندمی کرونا و بحران های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مختلف ناشی از آن است، تجربه ای سخت برای انسان قرن بیست و یکم که با وجود دسترسی به تکنولوژی های گوناگون، همچنان برای غلبه بر آن درمانده است. شاید بیت معروف سعدی:

بنی آدم اعضای یکدیگرند

‌‌‌‌که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی بدرد آورد روزگار

‌‌‌‌‌‌دگر عضوها را نماند قرار

مهم ترین و استوارترین راهکار و رویکرد انسان امروز برای عبور از این بحران عظیم باشد. به گونه ای که در روزهای گذشته پدرو سانچز نخست وزیر اسپانیا در سخنرانی تلویزیونی خود با زمزمه کردن این شعر سعدی مردم کشورش و تمام اتحادیه اروپا را به همدلی و همبستگی و انسجام بشری برای غلبه بر بحران کرونا دعوت کرده است. وی در این نطق تلویزیونی چنین گفت: اجازه دهید که از اشعار سعدی شاعر بزرگ ایران که شعر او در ورودی سازمان ملل نوشته شده و بهترین مثال برای همدلی، همبستگی و اتحاد بشریت می باشد استفاده کنم.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ویژه هنرهای سنتی اسلامی ایرانی استاد محمود فرشچیان بدین وسیله فرا رسیدن اول اردیبهشت ماه، مصادف با آغاز نگارش کتاب گلستان و روز سعدی را به حضور همه علاقمندان و دوستداران ادبیات، فرهنگ و هنر ایران تبریک و تهنیت عرض می نماید.

کلید واژه ها: روز بزرگداشت سعدی