تدوین پژوهش توسعه و تجاری سازی صنایع دستی و فرش ایران در واحد فرشچیان

۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۲:۵۵ کد : ۸۱ هنری پژوهش عمومی
تعداد بازدید:۳۳۸
تدوین پژوهش توسعه و تجاری سازی صنایع دستی و فرش ایران در واحد فرشچیان

با هدف ارائه راهکارهای عملیاتی، وضعیت شناسی و تحلیل شرایط حاکم بر عرصه صنایع خلاق ایران، پژوهشی با عنوان توسعه و تجاری سازی صنایع دستی و فرش دستباف ایران در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ویژه هنرهای سنتی اسلامی ایرانی استاد محمود فرشچیان به رشته تحریر درآمد.

این پژوهش که با استفاده از منابع مختلف میدانی و کتابخانه ای به رشته تحریر در آمده است، فاز نخست آن در ۷ فصل به پایان رسیده و در آن روندهای توسعه و تجاری سازی در صنایع دستی و فرش ایران، با نگاهی تحلیلی و آسیب شناسانه مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است.

نگاهی به تعاریف و کارکردهای مختلف صنایع دستی و فرش دستباف در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، وضعیت شناسی تولید، فروش و صادرات صنایع دستی، بررسی قابلیت ها و فرصت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این عرصه مهم از صنایع خلاق ایران از جمله بخش های مختلف این کتاب به شمار می روند.

همچنین بررسی چالش ها و موانع تولید و صادرات این دو حوزه و پرداختن به چشم اندازها و ارائه پیشنهاداتی در حوزه های حقوقی، ساختاری و برنامه محور برای توسعه و تجاری سازی صنایع دستی و فرش ایران از دیگر قسمت های این پژوهش کاربردی است.

این پژوهش توسط حجت اله مرادخانی پژوهشگر صنایع خلاق و مدرس دانشگاه و با راهنمایی و پیشگفتاری از دکتر بهمن نامورمطلق سرپرست واحد ویژه هنرهای سنتی اسلامی ایرانی استاد فرشچیان انجام شده است.

گفتنی است این اثر پس از انجام اصلاحات نهایی به صورت کتاب برای استفاده علاقمندان به صنایع دستی و فرش ایران منتشر خواهد شد.

‌‌

‌‌‌‌‌‌‌* / ‏‬ انتهای پیام* / ‏

کلید واژه ها: تدوین پژوهش توسعه و تجاری سازی صنایع دستی و فرش ایران در واحد فرشچیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان واحد (ویژه) هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد (ویژه) هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان استاد فرشچیان دانشگاه فرشچیان دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان دانشگاه استاد فرشچیان دانشگاه آزاد اسلامی