فیض‌الله صفدرزاده حقیقی، پیشکسوت هنرهای سنتی درگذشت

۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۱:۱۰ کد : ۸۳ هنری عمومی
تعداد بازدید:۴۹۳
فیض‌الله صفدرزاده حقیقی، پیشکسوت هنرهای سنتی درگذشت

استاد فیض الله صفدرزاده حقیقی، پیشکسوت نام آشنای هنرهای سنتی ایران و از متخصصین بنام فرش دستباف در سن ۷۸ سالگی بر اثر ایست قلبی به دیار باقی شتافت.

این هنرمند پیشکسوت در سال ۱۳۲۱ در شهر اصفهان و خانواده ای هنرمندپرور چشم به جهان گشود. وی از شاگردان عیسی بهادری در هنرستان هنر اصفهان بود و نقاشی را نزد استاد رستم شیرازی و هنر فرشبافی را از برادرش استاد غلامعلی صفدرزاده حقیقی و عیسی بهادری آموخت.

این هنرمند فقید پس از سپری کردن دوره هنرستان، در سازمان میراث فرهنگی وقت استخدام شد و به مدت ۶ سال با یک شرکت ایتالیایی همکاری کرد و طی این مدت به طور تخصصی در رشته مرمت نقاشی های ابنیه تاریخی آموزش دید. پس از این دوره ایشان در کارگاه قالی بافی هنرستان هنرهای زیبای اصفهان مشغول به فعالیت شدند و در مدت ۶ سال فعالیت طرح های بی نظیر استاد بهادری و پرتره های زیبایی از سران کشورهای جهان را بافتند و در خلق فرش ۱۲۱ متری و مشهور مجلس که استاد رستم شیرازی آن را طراحی کرده بودند مشارکت داشتند.

استاد فیض الله صفدرزاده حقیقی بعد از ۱۲ سال خدمت و فعالیت در دستگاه های دولتی در سال ۱۳۵۵ از کار دولتی انصراف داده و بر فعالیت های هنری خود متمرکز شدند از آثار مشهور این هنرمند فقید می توان به چهار تخته دستبافته زیبا به نام‌های؛ بارگاه حضرت رضا (ع)، تصویری از شبستان مسجد وکیل شیراز، نمای کاخ چهلستون و گلدسته اله‌اکبر اشاره کرد که در حال حاضر در گنجینه فرش آستان قدس رضوی نگهداری می شود.

استاد صفدرزاده حقیقی روز یکشنبه ۷ اردیبهشت به دیدار حق شتافت و پیکرشان در قطعه نام آوران آرامستان باغ رضوان اصفهان به خاک سپرده شد.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ویژه هنرهای سنتی اسلامی ایرانی استاد محمود فرشچیان بدین وسیله درگذشت این پیشکسوت هنرهای سنتی ایران را به جامعه هنری ایران و خانواده ارجمند ایشان تسلیت عرض کرده و از خداوند منان برای این عزیزان صبر و شکیبایی مسئلت می نماید.

 

/ ‏*‬ انتهای پیام* / ‏

کلید واژه ها: خبر درگذشت فیض اله صفدرزاده حقیقی دانشگاه استاد فرشچیان دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان دانشگاه فرشچیان استاد فرشچیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد (ویژه) هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان واحد (ویژه) هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاه آزاد