امام خمینی (ره):

تنها هنری مورد قبول قرآن است که صیقل دهنده اسلام ناب محمدی است

فرازهایی از صحیفه نور درباره جایگاه هنرمندان شهید
۱۳ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۵:۴۴ کد : ۹۳ عمومی
تعداد بازدید:۵۸
تنها هنری مورد قبول قرآن است که صیقل دهنده اسلام ناب محمدی است

خون پاک صدها هنرمند فرزانه در جبهه ‏های عشق و شهادت و شرف و عزتْ سرمایه زوال ناپذیر آن گونه هنری است که باید، به تناسب عظمت و زیبایی انقلاب اسلامی، همیشه مشام جان زیبا پسند طالبانِ جمال حق را معطر کند. تنها هنری مورد قبول قرآن است که صیقل دهنده اسلام ناب محمدی- صلی اللَّه علیه و آله و سلم- اسلام ائمه هدی- علیهم السلام- اسلام فقرای دردمند، اسلام پابرهنگان، اسلام تازیانه خوردگانِ تاریخِ تلخ و شرم‏ آور محرومیت ها باشد. هنری زیبا و پاک است که کوبنده سرمایه داری مدرن و کمونیسم خون ‏آشام و نابودکننده اسلام رفاه و تجمل، اسلام التقاط، اسلام سازش و فرومایگی، اسلام مرفهین بی‏ درد، و در یک کلمه «اسلام امریکایی» باشد.

هنر در مدرسه عشق نشان دهنده نقاط کور و مبهم معضلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، نظامی است. هنر در عرفان اسلامی ترسیمِ روشن عدالت و شرافت و انصاف، و تجسیم تلخکامی گرسنگانِ مغضوب قدرت و پول است.

هنر در جایگاه واقعی خود تصویر زالوصفتانی است که از مکیدن خون فرهنگ اصیل اسلامی، فرهنگ عدالت و صفا، لذت می‏ برند. تنها به هنری باید پرداخت که راه ستیز با جهانخواران شرق و غرب، و در رأس آنان امریکا و شوروی، را بیاموزد.

هنرمندان ما تنها زمانی می‏ توانند بی‏ دغدغه کوله بار مسئولیت و امانتشان را زمین بگذارند که مطمئن باشند مردمشان بدون اتکا به غیر، تنها و تنها در چهارچوب مکتبشان، به حیات جاویدان رسیده ‏اند.

و هنرمندان ما در جبهه‏ های دفاع مقدسمان این گونه بودند، تا به ملأ اعلا شتافتند. و برای خدا و عزت و سعادت مردمشان جنگیدند؛ و در راه پیروزی اسلام عزیز تمام مدعیان هنر بی‏ درد را رسوا نمودند.

خدایشان در جوار رحمت خویش محشورشان گرداند.

۳۰/ ۶/ ۶۷

روح اللَّه الموسوی الخمینی‏

 

منبع: (صحیفه نور، ج ‏۲۱، ص: ۱۴۵ و ۱۴۶)

‌‌‌‌‌‌

عنوان نگاره: حقیقت زنده (درباره شخصیت حضرت امام خمینی (ره))
هنرمند نگارگر: سید رضا اصل نجفی‌فرد
محل نگهداری: موزه جماران

کلید واژه ها: امام خمینی (ره) نگارگری ارتحال جماران موزه جماران بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران


نظر شما :